Historia TGB

Firma TGB jest wiodącym producentem pojazdów silnikowych, spalinowych oraz skrzyń biegów. Produkuje quady użytkowe oraz wysokiej jakości skutery, które sprzedaje za pośrednictwem swoich oficjalnych importerów niemalże na całym świecie. Quady i skutery TGB zyskały reputację dzięki ciekawemu designowi oraz dużej niezawodności przy zachowaniu korzystnej ceny zakupu. Pojazdy tej marki wielokrotnie zdobywały tutuł quada roku w kilku krajach, na przykład we Francji to najlepiej sprzedająca się marka quadów. Firma TGB współpracuje z wieloma wiodącymi producentami pojazdów dwukołowych oraz quadów i produkuje przekładnie oraz inne części zamienne.

 

Historia firmy TGB

1965
W 1965 roku C. F. Chang założył firmę Taiwan Vespa Company Ltd., która działała na licencji skuterów Vespa na ryneku tajwański. Nowo powstała firma produkowała także części i komponenty dla największego włoskiego producenta skuterów Piaggio.

1978
C. F. Chang zakłada firmę Taiwan Golden Bee Co. Ltd (TGB), która staje się następcą Taiwan Vespa Company Ltd. Nowa spółka przejmuje program produkcji Piaggio na rynku tajwańskim oraz produkcję części do macierzystej włoskiej firmy. Firma TGB zaczyna wówczas rozwijać produkcję skuterów własnej konstrukcji, które od początku były ukierunkowane wyłącznie na eksport, głównie na rynek europejski, ale wkrótce z powodzeniem zaczęły się sprzedawać na całym świecie.

1980 - 1989
TGB kontynuuje i rozszerza produkcję skuterów własnych projektów oraz części zamiennych, a dla włoskiego Piaggio produkuje wyłącznie rozruszniki elektryczne, ramy, systemy zawieszenia, części plastikowe oraz inne komponenty. W 1980 roku TGB postanawia rozwijać swoją działalność, a ponieważ w tamtym okresie właściwie wszystkie wariatory do skuterów produkowanych na Tajwanie - jeden z największych producentów skuterów na świecie - były importowane z Japonii firma TGB zaczęła produkować skrzynie biegów różnych typów. Do dziś firma TGB jest jednym z największych producentów skrzyń napędowych o zmiennej prędkości na świecie.


1990
TGB wytwarza większość skrzyń biegów o zmiennej prędkości na rynku tajwańskim i stopniowo staje się dostawcą automatycznych skrzyń biegów do największych producentów skuterów, quadów oraz skuterów śnieżnych. Niezawodne napędy TGB są używane w pojazdach Polaris, Aprilia, Piaggio, BMW, Vespa, Rotax, Peugeot, Motori Minarelli, Motori Morini, SYM oraz innych. TGB produkuje własne silniki dwusuwowe 50ccm oraz czterosuwowe o pojemności od 125ccm do 550ccm. W centrum rozwojowym firmy pracuje ponad 50 inżynierów.


1995
Certyfikaty ISO 9001 oraz QS 9000 otwierają firmie TGB drzwi do dalszego rozprzestrzeniania się na kolejnych rynkach. Dzięki niskim cenom, wysokiej jakości wykonania, designowi oraz niezawodności skutery i quady TGB są ugruntowaną marką na rynku europejskim, która cieszy się zaufaniem do dziś.

2003
Od 25 lat TGB wytwarza i produkuje automatyczne skrzynie biegów oraz inne elementy dla największych światowych i tajwańskich producentów skuterów i quadów.

2004
W roku 2004 dochodzi do strategicznej decyzji w historii firmy: zapada decyzja o produkcji własnego quada celem podbicia rynku tajwańskiego, ale odpowiadającego jakością i wykonaniem pojazdom europejskim i światowym. Na rynku pojawia się TGB Blade. Model BLADE 400 na rynku europejskim bardzo szybko stał się popularny ponieważ projektantom udało się połączyć wysoką jakość, ciekawy wygląd oraz niską cenę quada.

2006
Skuter TGB RS303 50 to pierwszy skuter na świecie, na którym australijski kaskader, mistrz freestyle motocrossu Mattu Shubringovi z powodzeniem wykonuje na skuterze backflip'a.

2007
Potwierdzenie, że firma TGB podłęła właściwe decyzje nadeszło w roku 2007, kiedy BLADE 400 wygrał tytuł "Quada roku" we francuskim magazynie Quad Magazine.

Oficjalnym akredytowanym importerem quadów i skuterów TGB na rynku czeskim i słowackim została firma ASP Group s.r.o.

2009
Wejście na rynek nowych, bardziej atrakcyjnych modeli pojazdów z większymi silnikami, a TGB Blade 550 staje się najlepiej sprzedającym się pojazdem z napędem na cztery koła we Francji i Niemczech.

2010
Quad TGB Blade 550 iRS zdobywa tytuł „Quada roku" oraz nagrodę „Użytkowego quada roku 2010" w Czechach.

2011
TGB Blade 550 zostane najlepiej sprzedającym się quadem w Czechach.

2013
Quady TGB zostają wyposażone w elektroniczny wtrysk paliwa. Dzięki nowoczesnej technologii quady TGB są jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika, prostsze w obsłudze, mają mniejsze zużycie paliwa oraz zwiększoną moc silnika.

Quad TGB Blade 550 otrzymuje tytuł "Quada roku" w Niemczech w kategorii najlepszego quada o pojemności 300-500 ccm.

Oficjalnym importerem quadów i skuterów TGB na rynku polskim i rumuńskim zostaje ASP Group PL Sp. z o.o. oraz  ASP Group EAST S.R.L.

2014
Firma TGB rozwija swoje włane elektroniczne wspomaganie układu kierowniczego oraz montuje je do szerokiej gamy swoich pojazdów. Elektroniczne wspomaganie kierownicy EPS (Electronic Power Steering) znacząco wpływa na jakość obsługi, bezpieczeństwo jazdy oraz większą kontrolę podczas jazdy. Kolejny raz firma TGB udowodniła, że jakość i zaawansowana technologia nie musi być bardzo kosztowna. Modele TGB ze wspomaganiem kierownicy dodatkowo wzmacniają pozycję marki na rynku oraz przyciągają nowych klientów w Europie.

2015
Na rynku pojawia się model TGB 1000, flagowy pojazd marki TGB, tajwański quad z największym silnikiem, który ponownie przesuwa granicę jakości i wydajności w kategorii quadów.

Oficjalnym importerem quadów i skuterów TGB na rynku słoweńskim oraz chorwackim zostaje ASP Group d.o.o.

_________________________

Obecne firma TGB produkuje quady, silniki oraz skrzynie biegów, które są eksportowane na cały świat. Główne rynki to USA, Europa Wschodnia oraz Francja i Niemcy.